28 Ağustos 2013 Çarşamba

Okul hayatı başladı

28 Ağustos 2013 tarihinden itibaren oğlumuzun okul hayatı başladı.

Başta sadece haftada bir kaç günlüğüne sadece sosyalleşmesi ve dil gelişimi için gitse iyi olacak diye düşünüyorduk. Aklımda sadece Montesorri okulu vardı. Oraya gidince sınıfta 3-5 yaş arası 24 çocuk olduğunu, sınıflarının sandığımın aksine küçük olduğunu, çocuğumuzun söylendiği vakit diğerleriyle birlikte yerde oturması (Ne kadar basit geliyor kulağa değil mi? Bir de bize sorun :).) ve tuvaletten sonra kendini temizleyebilmesi gerektiğini, sadece sabah ve öğleden sonra olmak üzere yarımşar saat dışarıda vakit geçirdiklerini, çocuğun uykusu gelse dahi yatırmadıklarını, yerde uzanıp dinlenebildiğini vs. öğrendikten sonra iyi bir okul bulmanın zor olacağını kavradık.

Burada 4 yasında Pre-K, 5 yasında Kindergarten, 6 yasında da ilkokul başlıyor. Oğlumuz 3 yaş 4 aylık, dolayısıyla Pre-K için erken. Zaten Pre-K sınıfına kayıt yaptırabilmek için bir sene evvelden başvuru gönderilen okullar varmış. Araştırdığım Pre-K öncesi sınıflar da dolu olunca panikledim diyebilirim. Çocuğun Pre-K'den evvel otur denince oturmayı öğrenmesi lazımdı :)). Şaka bir yana okul adabını bir şekilde kapması, sosyalleşmesi ve İngilizce'yi yoluna sokması için okul şarttı. Sonra bizimki kadar olmasa da iki kıpır oğlu olan Fransız bir arkadaşım bana bir okuldan söz etti. İşte oğlumuzun okulu orası. 14 kişilik sınıfı ve iki öğretmeni var (çok hareketli çocuk olunca sınıf mevcudu ve öğretmen sayısı önem kazanıyor). Kocaman çocuk dostu ve gölgede bir bahçesi ve sık sık dışarı çıkacakları şekilde bir ders programları var. Şimdilik 8:30-13:30 arası okula gidecek. Öğretmeni Ms. Martha yirmi küsur yıllık tecrübeye sahip. Pek söz dinlemiyor, hareketli malum gibi endişelerimiz konusunda çok rahatlattı bizi. Bana çok güven veriyor. Umarım bu his değişmez.

Oğlumuz ilk gününde benim gitmemi istemedi. Öptük birbirimizi, ayrıldığımda öğretmenin elini tutmuş rastgele bir yerleri göstererek dertleniyordu (Ben annemin gitmesine değil ağacın gölgesine üzüldüm kandırmacası :).) Bu çok kısa sürmüş. Öğlen 1:30'a kadar orada kaldı. Döndüğümde benim de kum havuzunda oynamamı istedi. Yerinden kalkmadı bile. Öğretmeni öğlen yemediğini, gün boyunca çis yapmadığını, müzik dersi sırasında acil çıkış kapısından kaçmaya çalıştığını, adını seslendiklerinde hiç umursamıyormuş gibi yaptığını ama ilk gün için yeterince uyumlu olduğunu anlattı. Gel gör ki kum havuzundaki küçük kız kum attı diye şikayet etti.

İkinci gün beni öpüp arkasını dönerek görüşürüz dedi. Almaya gittiğimde çok mutluydu ve yorgundu. Bu kez çis yapmış ve ahududu yemiş. Yine söz dinlemeden ortalıkta koşturma halleri olmuş. Öğretmeni önceki gün onunla konuşmamızın sonuç verdiğini, bu kez de ortalıkta koşturmayla ilgili konuşmamızı söyledi. Bugün sonucu öğreneceğim. Okulunu, öğretmenini, arkadaşlarını sevmiş, öyle diyor hep. Bence çok iyi bir başlangıç oldu bu. Hep iyi gider umarım. Hareketliliğinin okulda uyum problemine yol açmasından, öğretmenleri ve arkadaşları tarafından hoş karşılanmamasından endişe ediyorum. Boşa çıksın bu endişeler :).

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder